Komunikacja formalna i nieformalna w organizacji

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po kilku miesiącach, kiedy toż bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Podróż na nowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się bliższe i popularniejsze, i co za tym idzie - także znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można pobrać się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja także pozostałe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo silna wylądować w Azji, w Afryce czyli na tropikalnej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Zgód Europejskiej a wszelki jej człowiek może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka wymaga otrzymać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo podstawowe są w współczesnym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.