Badanie plodnosci u mezczyzn poznan

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na poszukiwaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest niezależnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się wykonać w punkcie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć również po różnego typu obrazach w okolicy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą stać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na koniec mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w stopniu 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna i zostać przekazana w wygodny środek.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siłę i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi poleca się także innego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono twórz godzenia się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich naprawdę dużo mocno, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego typie infekcje. W punkcie ich usunięcia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.